Skip to content

20 Second St.(Unit C0805)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block11603
Lot25
QualifierC0805
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-269U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage675
Acreage2.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
9%
Improvement Value:$477,300
91%
Total Assessment$523,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,692-17.0%
2024$14,086+1796.8%
2023$743-0.4%
2022$745+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft675DeedBook 9777, Page 519Recorded10/11/2023

Property Sale

Sale
$544,888

From:

To:

Sq Ft674DeedBook 9000, Page 746Recorded10/17/2014

Property Sale

Sale
$544,888
DeedBook 9000, Page 746

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8412, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 2000