Skip to content

20 Second St.(Unit C0811)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block11603
Lot25
QualifierC0811
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-269U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage925
Acreage2.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,600
8%
Improvement Value:$703,900
92%
Total Assessment$767,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,138-0.6%
2024$17,246+1590.5%
2023$1,020-0.4%
2022$1,024+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$805,000
Sq Ft925DeedBook 9806, Page 903Recorded3/6/2024

Property Sale

Sale
$456,000
DeedBook 8915, Page 692

Property Built

Built

Year Built: 2000