Skip to content

20 Second St.(Unit C1101)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$555,555
Last Sale Date
May 18, 2015

Property Information

Block11603
Lot25
QualifierC1101
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-269U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage600
Acreage2.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
10%
Improvement Value:$381,200
90%
Total Assessment$422,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,432-0.6%
2024$9,491+1336.2%
2023$661-0.4%
2022$663+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$555,555

From:

To:

Sq Ft600DeedBook 9043, Page 340Recorded6/9/2015

Property Sale

Sale
$360,990
DeedBook 8051, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 2000