Skip to content

20 Second St.(Unit C1505)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block11603
Lot25
QualifierC1505
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-269U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage674
Acreage2.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
9%
Improvement Value:$460,000
91%
Total Assessment$506,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,306-0.6%
2024$11,377+1431.9%
2023$743-0.4%
2022$745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$670,000

From:

To:

Sq Ft674DeedBook 9329, Page 843Recorded8/6/2018

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft674DeedBook 9091, Page 777Recorded1/13/2016

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 8345, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 2000