Skip to content

20 Second St.(Unit C1603)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$747,500
Last Sale Date
Sep 26, 2013

Property Information

Block11603
Lot25
QualifierC1603
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-269U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,173
Acreage2.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,600
9%
Improvement Value:$805,700
91%
Total Assessment$886,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,791-12.9%
2024$22,735+1658.6%
2023$1,293-0.4%
2022$1,298+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$747,500

From:

To:

Sq Ft1,173DeedBook 8937, Page 491Recorded10/9/2013

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 8249, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 2000