Skip to content

20 Second St.(Unit C2610)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 19, 2017

Property Information

Block11603
Lot25
QualifierC2610
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-269U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage697
Acreage2.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
9%
Improvement Value:$456,200
91%
Total Assessment$504,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,254-0.6%
2024$11,325+1377.1%
2023$767-0.4%
2022$770+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft697DeedBook 9264, Page 393Recorded12/13/2017

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8900, Page 235

Property Sale

Sale
$434,990
DeedBook 8322, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 2000