Skip to content

65 Second St.(Unit C0204)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$364,096
Last Sale Date
Sep 12, 2005

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage692
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,500
9%
Improvement Value:$477,900
91%
Total Assessment$523,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,688-0.6%
2024$11,761+40.1%
2023$8,395-0.4%
2022$8,427+1102.6%
Property History

Property Sale

Sale
$364,096
DeedBook 7687, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 2000