Skip to content

65 Second St.(Unit C0214)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$459,999
Last Sale Date
Jul 6, 2015

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC0214
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage658
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
10%
Improvement Value:$414,600
90%
Total Assessment$458,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,234-0.6%
2024$10,298+22.5%
2023$8,408-0.4%
2022$8,440+1154.1%
Property History

Property Sale

Sale
$459,999

From:

To:

Sq Ft658DeedBook 9067, Page 550Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$391,900
DeedBook 7801, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 2000