Skip to content

65 Second St.(Unit C0612)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$815,000
Last Sale Date
Jun 3, 2013

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC0612
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
9%
Improvement Value:$955,400
91%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,447-7.5%
2024$25,335+40.1%
2023$18,085-0.4%
2022$18,153+1146.0%
Property History

Property Sale

Sale
$815,000
DeedBook 8916, Page 676

Property Sale

Sale
$807,500
DeedBook 8220, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 2000