Skip to content

65 Second St.(Unit C0806)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC0806
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage743
Acreage2.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,100
9%
Improvement Value:$468,400
91%
Total Assessment$517,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,556-0.6%
2024$11,628+10.2%
2023$10,553-0.4%
2022$10,592+1300.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft743DeedBook 9878, Page 745Recorded2/10/2025

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft743DeedBook 9079, Page 591Recorded11/17/2015

Property Sale

Sale
$416,745
DeedBook 7776, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 2000