Skip to content

65 Second St.(Unit C0904)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC0904
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
9%
Improvement Value:$760,200
91%
Total Assessment$838,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,721-10.8%
2024$20,980+40.1%
2023$14,977-0.4%
2022$15,033+1148.3%
Property History

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft1,158DeedBook 9190, Page 549Recorded3/31/2017

Property Sale

Sale
$600,900
DeedBook 7952, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 2000