Skip to content

65 Second St.(Unit C0907)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2016

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC0907
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage645
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,800
14%
Improvement Value:$387,400
86%
Total Assessment$449,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,031-0.6%
2024$10,094+21.1%
2023$8,333-0.4%
2022$8,364+778.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$301,553
DeedBook 7704, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 2000