Skip to content

65 Second St.(Unit C0910)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Dec 27, 2013

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC0910
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage765
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
9%
Improvement Value:$523,800
91%
Total Assessment$574,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,833-8.4%
2024$14,003+40.1%
2023$9,996-0.4%
2022$10,034+1180.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft765DeedBook 8974, Page 29Recorded5/23/2014

Property Sale

Sale
$425,900
DeedBook 7716, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 2000