Skip to content

65 Second St.(Unit C1003)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Owner
---
Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC1003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage918
Acreage2.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
10%
Improvement Value:$577,500
90%
Total Assessment$639,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,276-0.6%
2024$14,365+24.6%
2023$11,528-0.4%
2022$11,571+1115.8%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000
Sq Ft918DeedBook 9624, Page 514Recorded12/23/2021

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft918DeedBook 9050, Page 191Recorded7/9/2015

Property Sale

Sale
$492,000
DeedBook 7952, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 2000