Skip to content

65 Second St.(Unit C1407)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 29, 2018

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC1407
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage645
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
10%
Improvement Value:$405,500
90%
Total Assessment$449,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,031-0.6%
2024$10,094+25.5%
2023$8,042-0.4%
2022$8,073+1099.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft645DeedBook 9335, Page 958

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 9335, Page 958

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 8863, Page 127

Property Sale

Sale
$326,900
DeedBook 7713, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 2000