Skip to content

65 Second St.(Unit C1806)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 6, 2015

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC1806
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage743
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,100
9%
Improvement Value:$500,900
91%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,282-0.6%
2024$12,359+26.1%
2023$9,802-0.4%
2022$9,839+1201.2%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft743DeedBook 9075, Page 233Recorded11/5/2015

Property Sale

Sale
$423,000
DeedBook 7713, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 2000