Skip to content

65 Second St.(Unit C2410)Jersey City, NJ 07302

Built 2000

Last Sale Price
$683,000
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block11603
Lot34
QualifierC2410
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description26S-2C-283U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage765
Acreage2.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
9%
Improvement Value:$514,100
91%
Total Assessment$565,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,616-0.6%
2024$12,696+30.9%
2023$9,696-0.4%
2022$9,732+1141.6%
Property History

Property Sale

Sale
$683,000

From:

To:

Sq Ft765DeedBook 9341, Page 695Recorded9/19/2018

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft765DeedBook 9138, Page 662Recorded8/15/2016

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8815, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 2000