Skip to content

389 Washington St.(Unit C1110)Jersey City, NJ 07302

Built 2007

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jun 19, 2017

Property Information

Block11603
Lot39
QualifierC1110
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description33S-252U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage757
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,400
8%
Improvement Value:$622,700
92%
Total Assessment$678,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,142-0.6%
2024$15,237+40.1%
2023$10,877-0.4%
2022$10,917+1179.6%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft757DeedBook 9214, Page 619Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$551,000
DeedBook 8955, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 2007