Skip to content

401 Washington Blvd.(Block 11603 Lot 45.01)Jersey City, NJ 07310

Built 2016

Last Sale Date
Sep 30, 2013

Property Information

Block11603
Lot45.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description39S-311U-C-163P

Assessment

Land Value:$23,947,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$23,947,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$534,737-0.6%
2024$538,089+40.1%
2023$384,110-0.4%
2022$385,547+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016