Skip to content

72 Montgomery St.(Block 11606 Lot 1)Jersey City, NJ 07302

Built 1974
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block11606
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description15S-B-237U-H-E
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,634,800
35%
Improvement Value:$27,105,000
65%
Total Assessment$41,739,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$812,919-0.6%
2024$818,016+40.1%
2023$583,933-0.4%
2022$586,117+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974