Skip to content

88 Morgan St.(Unit C0606)Jersey City, NJ 07302

Built 2008
Vacant Land

Last Sale Price
$451,000
Last Sale Date
Apr 4, 2014

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC0606
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage758
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$46,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,032-0.6%
2024$1,038+40.1%
2023$741-0.4%
2022$744+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$451,000

From:

To:

Sq Ft758DeedBook 8967, Page 985Recorded4/16/2014

Property Sale

Sale
$435,500
DeedBook 8566, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 2008