Skip to content

88 Morgan St.(Unit C0802)Jersey City, NJ 07302

Built 2008
Vacant Land

Last Sale Price
$718,888
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC0802
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage837
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$51,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,141-0.6%
2024$1,148+40.1%
2023$820-0.4%
2022$823+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$718,888

From:

To:

Sq Ft837DeedBook 9219, Page 669Recorded7/17/2017

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 8549, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 2008