Skip to content

88 Morgan St.(Unit C1004)Jersey City, NJ 07302

Built 2008
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC1004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage1.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$71,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,606-0.6%
2024$1,616+40.1%
2023$1,153-0.4%
2022$1,158+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$999,999
Sq Ft1,182DeedBook 9934, Page 41Recorded10/2/2025

Property Sale

Sale
$890,000
DeedBook 9647, Page 888

Property Sale

Sale
$890,000
DeedBook 9647, Page 888Recorded3/10/2022

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 8990, Page 703Recorded8/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 2008