Skip to content

88 Morgan St.Jersey City, NJ 06226

Built 2008
Other Exempt

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC1409
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
8%
Improvement Value:$593,700
92%
Total Assessment$645,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$826-0.4%
2022$829+4.5%
2021$793+3.5%
2020$766+367.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 9668, Page 39Recorded5/22/2022

Property Sale

Sale
$680,000

From:

To:

Sq Ft843DeedBook 9219, Page 115Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft843DeedBook 8969, Page 921Recorded4/29/2014

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 8624, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 2008