Skip to content

88 Morgan St.(Unit C1505)Jersey City, NJ 07302

Built 2008
Vacant Land

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC1505
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,147
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$70,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,565-0.6%
2024$1,575+40.1%
2023$1,124-0.4%
2022$1,129+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000
DeedBook 9557, Page 711Recorded5/3/2021

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft1,147DeedBook 8972, Page 674Recorded5/16/2014

Property Sale

Sale
$740,000
DeedBook 8579, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 2008