Skip to content

88 Morgan St.(Unit C3204)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC3204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,182
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
8%
Improvement Value:$794,100
92%
Total Assessment$866,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,338-0.6%
2024$19,459+40.1%
2023$13,891-0.4%
2022$13,943+1159.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$880,000

From:

To:

Sq Ft1,182DeedBook 9121, Page 207Recorded5/25/2016

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 8843, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 2008