Skip to content

88 Morgan St.(Unit C4003)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC4003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage792
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
9%
Improvement Value:$490,500
91%
Total Assessment$539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,036-0.6%
2024$12,111+19.9%
2023$10,105-6.0%
2022$10,752+1339.5%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft792DeedBook 9643, Page 409Recorded2/24/2022

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 9423, Page 188Recorded8/5/2019

Property Sale

Sale
$431,000
DeedBook 8821, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 2008