Skip to content

88 Morgan St.(Unit C8005)Jersey City, NJ 07302

Built 2008
Commercial

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 11, 2019

Property Information

Block11608
Lot1
QualifierC8005
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description55S-452U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$12,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$288-0.6%
2024$290+40.1%
2023$207-0.4%
2022$208+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 9437, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 2008