Skip to content

110 Morgan St.Jersey City, NJ 07302

Built 1906
Industrial

Last Sale Price
$38,000,000
Last Sale Date
Apr 9, 2014

Property Information

Block11611
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page116

Building Details

Building Class---
Description8S-C-366U-P160
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,930,000
30%
Improvement Value:$79,070,000
70%
Total Assessment$113,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,523,290-14.9%
2024$2,966,040+40.1%
2023$2,117,280-0.4%
2022$2,125,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$38,000,000
DeedBook 8967, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1906