Skip to content

273 Broadway (Rear)Jersey City, NJ 07306

Last Sale Date
Jul 17, 1986

Property Information

Block11701
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page117

Building Details

Building Class---
DescriptionPAVED LOT
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
62%
Improvement Value:$19,000
38%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,117-0.6%
2024$1,124+40.1%
2023$802-35.7%
2022$1,248+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3587, Page 21