Skip to content

403 Freeman Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 12, 2025

Property Information

Block11801
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class---
DescriptionVACANT LAND
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,500
94%
Improvement Value:$5,500
6%
Total Assessment$93,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,077-0.6%
2024$2,090+40.1%
2023$1,492-0.4%
2022$1,497+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 9887, Page 733Recorded3/20/2025

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 9638, Page 866Recorded2/8/2022

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5663, Page 332