Skip to content

10 Hawthorne AvenueJersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 15, 1990

Property Information

Block11904
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,239
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
64%
Improvement Value:$115,900
36%
Total Assessment$325,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,277-0.6%
2024$7,323+40.1%
2023$5,227-0.4%
2022$5,247+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4256, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1910