Skip to content

18 Hawthorne Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2008

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block11904
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,605
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
29%
Improvement Value:$495,500
71%
Total Assessment$695,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,531-0.6%
2024$15,628+40.1%
2023$11,156-0.4%
2022$11,198+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 7367, Page 34