Skip to content

955 West Side Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2015

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block11905
Lot4.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,402
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
27%
Improvement Value:$487,500
73%
Total Assessment$667,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,905-0.6%
2024$14,999+40.1%
2023$10,707+27.6%
2022$8,391+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft3,402DeedBook 9064, Page 570NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/18/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015