Skip to content

23 Van Wagenen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Date
Oct 11, 1995

Property Information

Block12002
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,804
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,900
33%
Improvement Value:$381,000
67%
Total Assessment$572,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,793-0.6%
2024$12,873+40.1%
2023$9,189-0.4%
2022$9,224+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4920, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1910