Skip to content

9 Van Wagenen Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$149,679
Last Sale Date
Oct 6, 2023

Property Information

Block12002
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,283
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,600
41%
Improvement Value:$217,800
59%
Total Assessment$370,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,021-0.6%
2024$8,073+35.9%
2023$5,941-0.4%
2022$5,963+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,679
Sq Ft1,283DeedBook 9779, Page 234Recorded10/18/2023

Property Sale

Sale
$225,900
DeedBook 7301, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1900