Skip to content

43 Van Wagenen Ave.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2016

Property Information

Block12002
Lot3
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building ClassC0640
Description7S-8S-BD-63UH(1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage640
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
35%
Improvement Value:$130,100
65%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,468-0.6%
2024$4,496+40.1%
2023$3,210-0.4%
2022$3,222+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910