Skip to content

43 Van Wagenen Ave.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block12002
Lot3
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building ClassC0798
Description7S&8S-BD-63UH(1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage798
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
24%
Improvement Value:$216,800
76%
Total Assessment$286,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,404-0.6%
2024$6,444+40.1%
2023$4,600-0.4%
2022$4,617+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft798DeedBook 9939, Page 594Recorded11/3/2025

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5785, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1910