Skip to content

43 Van Wagenen Ave.(Unit C0304)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Mar 6, 2015

Property Information

Block12002
Lot3
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building ClassC0641
Description7S&8S-BD-63UH(1
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage641
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
27%
Improvement Value:$188,100
73%
Total Assessment$258,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,763-0.6%
2024$5,800+40.1%
2023$4,140-0.4%
2022$4,155+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 9027, Page 741

Property Built

Built

Year Built: 1910