Skip to content

41 Van Wagenen Ave.(Block 12002 Lot 4)Jersey City, NJ 07306

Built 1910
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block12002
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$12,676+4.5%
2021$12,124+3.5%
2020$11,715-26.7%
2019$15,990+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,460,000
DeedBook 9414, Page 50Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 3387, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1910