Skip to content

16 Corbin Ave.(Block 12002 Lot 42)Jersey City, NJ 07306

Built 2016
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2017

Property Information

Block12002
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,150
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$2,496+1.3%
2018$2,464+2.9%
2017$2,394-46.3%
2016$4,460-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016