Skip to content

41 Van Wagenen Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block12002
Lot4
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description4S-B-9U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage590
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
16%
Improvement Value:$192,600
95%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,551+84.8%
2024$2,463+42.0%
2023$1,735
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910