Skip to content

2761 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1888
Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block12005
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-C-1U-BG2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,900
35%
Improvement Value:$365,000
65%
Total Assessment$562,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,570-0.6%
2024$12,648+40.1%
2023$9,029-0.4%
2022$9,063+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 9672, Page 429Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5420, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1888