Skip to content

56 Garrison Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1868

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 5, 2012

Property Information

Block12005
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,386
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,800
57%
Improvement Value:$232,800
43%
Total Assessment$541,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,094-0.6%
2024$12,170+40.1%
2023$8,687-0.4%
2022$8,720+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8863, Page 883

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 8101, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1868