Skip to content

2787 Kennedy Blvd.(Unit C0501)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Jul 10, 2009

Property Information

Block12005
Lot1
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building ClassC0980
Description5S-B-C-78U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage980
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
18%
Improvement Value:$331,600
82%
Total Assessment$406,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,079-0.6%
2024$9,136+40.1%
2023$6,522-0.4%
2022$6,546+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 8675, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1910