Skip to content

2787 Kennedy Blvd.(Unit C0513)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jul 26, 1999

Property Information

Block12005
Lot1
QualifierC0513
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building ClassC0975
Description5S-B-C-78U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$230,800
75%
Total Assessment$305,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,829-0.6%
2024$6,871+15.9%
2023$5,928-0.4%
2022$5,951+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5496, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1910