Skip to content

2787 Kennedy Blvd.(Unit C0515)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2003

Property Information

Block12005
Lot1
QualifierC0515
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building ClassC0975
Description5S-B-C-78U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage975
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
25%
Improvement Value:$225,000
75%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699-5.3%
2024$7,077+17.8%
2023$6,010-0.4%
2022$6,034+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910