Skip to content

2773 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07306

Built 1920

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block12005
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
58%
Improvement Value:$184,500
42%
Total Assessment$444,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,926-0.6%
2024$9,988+40.1%
2023$7,130-0.4%
2022$7,156+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,218DeedBook 9417, Page 622Recorded7/18/2019

Property Built

Built

Year Built: 1920