Skip to content

28 Garrison Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Oct 14, 1992

Property Information

Block12006
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,400
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,600
51%
Improvement Value:$154,500
49%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,081-0.6%
2024$7,125+40.1%
2023$5,086-0.4%
2022$5,105+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4542, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1905