Skip to content

38 Garrison Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07306

Built 1905

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block12006
Lot29
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page120

Building Details

Building Class---
Description2.5S-2U-CONDO-G
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,271
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
12%
Improvement Value:$518,700
88%
Total Assessment$588,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,146-0.6%
2024$13,228+40.1%
2023$9,443-0.4%
2022$9,478+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft1,271DeedBook 9539, Page 649Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,271DeedBook 9141, Page 214Recorded8/26/2016

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 9141, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1905